Fri fragt over 495 kr.

Levering 1-5 hverdage

Fysisk dyreklinik

Sender i genbrugsemballage

Børne- & Hundeskole

Børne- & Hundeskole

Hundetræning for børn og deres hunde

 

På Dyrlægens Gårds børne- og hundeskolehold har børn og hunde mulighed for at få en fantastisk uge i landlige omgivelser, hvor læring og samvær med og om hunde er i højsæde. Vi vil være udenfor hele dagen, og vi vil gå ture hver dag, hvor barn og hund selvfølgelig vil få tillært en masse færdigheder såsom socialisering og håndtering af egen hund blandt andre hunde.

 

Aktiviteter som barn og hund vil prøve i løbet af ugen vil blandt andet være:

  • Lydighed, tricks, spor / Schweiss, agility, Rally O, mental stimuli ved selvstændige lege for hunden, pleje af hund, førstehjælp til hunden

 

 Andre informationer om børne- og hundeskolen:

  • Barnet skal gå i 4. klasse eller derover for at kunne deltage
  • Hunden skal være over et halvt år (alt efter race – dette kan vi altid tage en snak om, hvis I er tvivl om, hvorvidt hunden er egnet)
  • Hunden skal være fuldt vaccineret, ring gerne på 30292262, hvis I har nogen spørgsmål til om jeres hund er fuldt ud vaccineret.
  • Har du/I ikke en hund, så kan det organiseres, at I kan låne en hund, som vil være din/jeres ”hundeskole-hund” i løbet af ugen.

 

Tid: Uge 27, mandag til fredag kl. 09.00 til kl. 14.00

 

Sted: Toftekrogen 19, 5600 Faaborg

 

Tilmelding (køb): Senest 19 juni  

 

Pris: 950 kr., inkl. Præmier, diplom og goodiebag

 

Jeg ville selv ønske, at jeg kunne have deltaget i dette arrangement, da jeg var lille med min hund :)

fra:

D. 03/07 2017 kl. 09:00


til:

D. 07/07 2017 kl. 14:00

Tilbage til oversigten