Fri fragt over 495 kr.

Levering 1-5 hverdage

Fysisk dyreklinik

Sender i genbrugsemballage


Flexadin Advanced til kat

468,00 DKK

(inkl. moms)
    
Ingen bedømmelse

Kosttilskud til katte mod ledsmerter og gigtsmerter.

 

I klinikken bruger vi Flexadin Advanced som en del af led-smerte-behandlingen af katte med skader i led, smerter i led, begyndende slid i bevægeapparatet og lign. i  kombination med Carthrofen-injektioner ca. hvert halve år. Denne ikke-invasive behandling benyttes mere og mere i stedet for operationer med guld-implantater mod smerte hos såkaldte led-patienter.


Skal man sætte ind på endnu et område for at mindske brusknedbrydelse, inflammation og smerte hos vores kæledyr, da bør man også give et diæt-foder (fx. Hill's Prescription Diet j/d eller Virbac HPM Joint).

 

Flexadin advanced støtter og virker ind på kroppens respons på bruskskader i led. Nedsætter det inflammatoriske respons ved naturligt at dæmpe kroppens reaktion på bruskskader i led.

 

Velsmagende tyggetablet/godbid, hvilket gør det nemt at give katten hver dag.

 

Dosering:

1 treat pr. dag uanset legemsvægt.

 

 

 

 

 

 

Aldersgruppe Voksen (1-7 år), Voksen (1-10 år), Ældre (7-11 år), Senior (+11 år), Senior (over 10 år)
Aldersgruppe Voksen (1-7 år), Voksen (1-8 år), Senior (+7 år), Senior (over 8 år)
Produkttype Ledproblemer
Specielle behov Ledproblemer

Kunder der har købt dette produkt har også købt

Ingen produkter fundet.
Vi bruger cookies for at sikre, at du får den bedste oplevelse på vores hjemmeside. Ok